Clubs & Activities

DISTRICT SPONSORED CLUBS SPONSOR MTG DAY TIME LOC
Academic World Quest   * Charles TBD TBD 407
Ambassadors       * Vallari TBD TBD TBD
Art Club Chang/Chung Mon 2:05 – 4:00 314
Asian Student Union (ASU) Chang Every Other Thur. 2:30 – 3:30 604
Band Zewbroski Class P1
Black Student Union (BSU) Garvin/Eagles 2nd Thur 2:00 – 4:00 808
Board Game Club (BGC)  R. Underwood/Patterson/Koprowski/Argento/Mayo Thurs 2:00 – 4:00 SAC
Body Tech Alapa Mon/Thurs 2:10 – 3:00 Wt. Rm
Chess Club Patterson/Nguyen Mon 2:00 – 4:00 702
Chest Teams Patterson/Nguyen Tues 2:00 – 4:00 702
Creative Writing    * Lindemann
DECA Charles 1st & 3rd  Wed 1:52 – 2:30 Lecture Hall
Developers Club Winn Thurs 2:00 – 4:00 601
Environmental Awareness Club Belin  Wed 1:53 – 2:30 404
Future Business Leaders of America (FBLA) Bailey 1st & 3rd Wed 1:52 – 3:00 403
Game Development Club Hernandez Mon 2:05 – 3:45 800
Health Occupation Students Of Amer. (HOSA) Charles Tues 2:00 – 2:20 407
Hispanic Student Union (HSU) Carlton 2nd Tues 2:30 – 4:00 605
International Business Internship Program Perrin-Smith/Taylor Wed 3:00 – 4:00 710
Journalism Crawford Tues 2:30 – 3:00 609
Key Club Hall Thur 1:52 – 2:30 Lecture Hall
Mock Trial Bouchard Thurs 2:30 – 6:00 609 & 616
Model Bridge Club Chung/Chang Thurs 2:00 – 4:00 314
National Honor Society (NHS) Woods 2/4 Wed 1:55 – 2:15 LH
Orchestra Zewbroski Class P1
Robotics Club Winn Tues 2:00 – 4:00 701
Rotary Speech Competition Club Bouchard 1st Thurs 2:00 – 2:15 616
Science Fair Club Garvin Tues 2:30 – 4:00 808
Science Olympiad Chung/Scott Wed/Thurs 2:05 – 4:00 314
Skills USA     * Tortomasi
Soccer Club Duggan Wed 2:30 – 4:00 Field
Speech & Debate Hearn Tues/Wed/Fri 2:30 – 4:00 308
Student Council (STUCO) Thomsen/Charles/Koprowski Everyday – 5th & 6th Periods Media Room – Library
Sun Youth Forum  (1st Semester Only) Meikle TBD TBD TBD
Technology Student Association (TSA) Perrin-Smith/Garvin Thurs 2:30 – 3:30 303
Theatre Hearn Mon 2:00 – 4:00 308
Varsity Quiz Koprowski Mon 2:30 – 4:30 326
Yearbook Charles 6th Period 407
DISTRICT SPONSORED CLUBS SPONSOR MTG DAY TIME LOC
ACE Knoeppel/S.Underwood Tues 2:00 – 4:30 414
Anime Club  * Chang
A1 Society Winn Wed 2:15 – 4:00 601
Basketball Club Synold Wed 2:30 – 4:00 Gym
Computer Science Preparation Club (CSP) Garvin Tues 2:30 – 400 808
Cyber Patriot Club Perrin-Smith Tues 2:30 – 4:00 RM 303
E-Sports Club Hernandez Wed 2:05 – 3:45 800
Film Club Lindemann Wed 2:00 – 4:00 808
Gay Straight Alliance at A-TECH (GSA) Loose 1st Thurs 2:00 – 4:00 804
High School Impact Alapa 3rd Tues 2:30 – 4:00 603
Human Kindness Club Bailey Mon 2:10 – 3:15 403
Mindcraft Games Winn Tues 2:05 – 4:00 601
Mind Over Matter Club  * Charles 407
People of Outstanding Proficiency Hearn Wed 2:30 – 4:00 308
Project 7 Bible Club at A-TECH (P7) Gakuru Wed 2:00 – 2:30 703
Rock For Change/Guitar Club Hinton Mon 2:30 – 4:00 626
Role Playing Club (RPC) Taylor Wed 2:00 – 4:00 710
Rubiks Cub Club R. Underwood Thurs Mornings 7:00 am – 7:20 am 705
Smash Club Gakuru Mon 2:05 – 4:00 703
Sweet Delights Rinaldi Mon 2:30 – 4:00 313
Trading Card Game Club Scott Tues 2:05 – 4:00 406
UNICEF Club Zewbroski 2nd Tues 2:15 – 4:00 Port
Women in Science & Tech (WIST) Perrin-Smith/WIST Mon/Wed 2:00 – 4:00 303
                                       REVISED 9/18/19