Clubs & Activities

DISTRICT SPONSORED CLUBS SPONSOR MTG DAY TIME LOC
Academic World Quest Club * Charles TBD TBD 407
ACE Club Knoeppel/S.Underwood Tues 2:00 – 4:30 414
Ambassadors Club       * Vallari TBD TBD TBD
Art Club Chang/Chung Mon 2:05 – 4:00 314
Asian Student Union Club (ASU) Chang Every Other Thur. 2:30 – 3:30 604
Band Zewbroski Class P1
Black Student Union Club (BSU) Garvin/Eagles 2nd Thur 2:00 – 4:00 808
Board Game Club (BGC)  R. Underwood/Patterson/Koprowski/Argento/Mayo Thurs 2:00 – 4:00 SAC
Body Tech Club Alapa Mon/Thurs 2:10 – 3:00 Wt. Rm
Chess Club Patterson/Nguyen Mon 2:00 – 4:00 702
Chest Teams Club Patterson/Nguyen Tues 2:00 – 4:00 702
DECA Charles 1st & 3rd  Wed 1:52 – 2:30 Lecture Hall
Developers Club Winn Thurs 2:00 – 4:00 601
Environmental Awareness Club Belin  Wed 1:53 – 2:30 404
Future Business Leaders of America (FBLA) Bailey 1st & 3rd Wed 1:52 – 3:00 403
Game Development Club Hernandez Mon 2:05 – 3:45 800
Health Occupation Students Of Amer. (HOSA) Charles Tues 2:00 – 2:20 407
International Business Internship Program Perrin-Smith/Taylor Wed 3:00 – 4:00 710
Journalism Club Crawford Tues 2:30 – 3:00 609
Key Club Hall Thur 1:52 – 2:30 Lecture Hall
Mock Trial Bouchard Thurs 2:30 – 6:00 609 & 616
Model Bridge Club Chung/Chang Thurs 2:00 – 4:00 314
National Honor Society (NHS) Woods 2/4 Wed 1:55 – 2:15 LH
Orchestra Zebrowski Class P1
Robotics Club Winn Tues 2:00 – 4:00 701
Rotary Speech Competition Club Bouchard 1st Thurs 2:00 – 2:15 616
Science Fair Club Garvin Tues 2:30 – 4:00 808
Science Olympiad Club Chung/Scott Wed/Thurs 2:05 – 4:00 314
Skills USA Tortomasi Every Other Tues 2:05 – 2:45 312
Soccer Club Duggan Wed 2:30 – 4:00 Field
Speech & Debate Hearn Tues/Wed/Fri 2:30 – 4:00 308
Student Council (STUCO) Thomsen/Charles/Koprowski Everyday – 5th & 6th Periods Media Room – Library
Sun Youth Forum Club (1st Semester Only) Meikle TBD TBD TBD
Technology Student Association (TSA) Perrin-Smith/Garvin Thurs 2:30 – 3:30 303
Theatre Club Hearn Mon 2:00 – 4:00 308
Varsity Quiz Club Koprowski Mon 2:30 – 4:30 326
Yearbook Charles 6th Period 407
NON-DISTRICT SPONSORED CLUBS SPONSOR MTG DAY TIME LOC
Anime Club Chang Wed 2:05 – 3:00 604
A1 Society Club Winn Wed 2:15 – 4:00 601
Basketball Club Synold/Bassett Wed 2:30 – 4:00 Gym
Computer Science Preparation Club (CSP) Garvin Tues 2:30 – 400 808
Creative Writing Club Lindemann 1st & 3rd Tues 2:30 – 4:00 610
Cyber Patriot Club Perrin-Smith Tues 2:30 – 4:00 RM 303
E-Sports Club Hernandez Wed 2:05 – 3:45 800
Film Club Lindemann Wed 2:00 – 4:00 808
Gay Straight Alliance Club (GSA) Loose 1st Thurs 2:00 – 4:00 804
Hispanic Student Union Club (HSU) Carlton 2nd Tues 2:30 – 4:00 605
High School Impact Club Alapa 3rd Tues 2:30 – 4:00 603
Human Kindness Club Bailey Mon 2:10 – 3:15 403
Mind Over Matter Club  * Charles TBD TBD 407
People of Outstanding Proficiency Club Hearn Wed 2:30 – 4:00 308
Project 7 Bible Club Gakuru Wed 2:00 – 2:30 703
Rock For Change/Guitar Club Hinton Mon 2:30 – 4:00 626
Role Playing Club (RPC) Taylor Wed 2:00 – 4:00 710
Rubiks Cube Club R. Underwood Thurs Mornings 7:00 am – 7:20 am 705
Smash Club Gakuru Mon 2:05 – 4:00 703
Sweet Delights Club Rinaldi Mon 2:30 – 4:00 313
The Comic Committee Club Charles Tues 2:05 – 4:00 407
Trading Card Game Club Scott Tues 2:05 – 4:00 406
UNICEF Club Zebrowski 2nd Tues 2:15 – 4:00 Port
Volleyball Club Streater Thurs 2:05 – 3:00 Gym
Women in Science & Tech Club (WIST) Perrin-Smith/Garvin Mon/Wed 2:00 – 4:00 303
                                       REVISED 10/31/19